Dożynki Parafialne i Festyn Rodzinny w Dobrzewinie w niedzielę 28 sierpnia!

Dożynki w 2016

Sołtys Eugeniusz Walkusz wraz z Radą Sołecką Dobrzewina serdecznie zapraszają na Dożynki Parafialne oraz na Festyn Rodzinny.

Wstępny harmonogram:
12:30 - uroczysta msza w kościele parafialnym w Kielnie,
14:00 - rozpoczęcie festynu na placu sołeckim w Dobrzewinie przy ul.Strażackiej.

Podczas festynu gwarantowane m.in. wspaniała atmosfera, oprawa muzyczna, konkursy dla małych i dużych mieszkańców, dmuchańce dla najmłodszych, bufet. Więcej szczegółów przekażemy w późniejszym terminie.

W sobotę 23 kwietnia sprzątanie Dobrzewina!

Z okazji Dnia Ziemi, jak co roku, Sołtys zaprasza Szanownych Mieszkańców do wzięcia udziału w sprzątaniu Dobrzewina. Sprzątamy wg uznania bliższe lub dalsze okolice swoich posesji. Od godziny 10:00, na naszym placu sołeckim przy ul.Strażackiej, Sołtys p.Walkusz będzie rozdawał uczestnikom worki i rękawiczki. Natomiast po sprzątaniu, czyli po godzinie 12:00, na tym samym placu będzie rozpalone ognisko, przy którym będzie można m.in. upiec kiełbaski zakupione przez Urząd Gminy.
Serdecznie zapraszamy!


Reportaż telewizyjny dotyczący wywłaszczeń prywatnych właścicieli działek w Gminie Szemud. Mieszkańcy alarmują, iż może dojść do nadużycia przepisów specustawy drogowej.
https://gdansk.tvp.pl/55724056/odc-06092021

W Kielnie powstanie punkt zbierania i przetwarzania odpadów


Jak można wyczytać w ogłoszeniu urzędowym Wójta gminy Szemud, niedługo powstanie „punkt zbierania i przetwarzania odpadów w miejscowości Kielno na działkach ewidencyjnych 581, 582, 583 obręb Kielno, gm. Szemud".
Pełna treść ogłoszenia dostępna tutaj: https://szemud.pl/aktualnosci/ogloszenia-urzedowe/772-obwieszczenie-wojta-gminy-szemud.html
                              Redakcja

Reportaż telewizyjny dotyczący trwającej katastrofy środowiska w Bojanie w związku z gminnymi inwestycjami:
https://gdansk.tvp.pl/54408716/odc-21062021

Bezpłatne maseczki dla mieszkańców u Sołtysa!


Uprzejmie informuję, że u mnie w domu czekają na mieszkańców Dobrzewina maseczki ochronne w liczbie 5 sztuk na osobę.
Serdecznie zapraszam po odbiór przydziału dla siebie i rodziny.
Mam nadzieję, że zdrowie wszystkim dopisuje - tego nieustannie życzę Mieszkańcom.

Eugeniusz Walkusz

Msza święta kolędowa Dobrzewina 19 stycznia o godz. 18:00 w Kielnie


Na środę 19 stycznia godz. 18:00 w kościele w Kielnie ks. Proboszcz wyznaczył termin Mszy świętej z błogosławieństwem kolędowym dla mieszkańców sołectwa Dobrzewino (wchodzącego w skład parafii pw. św. Wojciecha w Kielnie).
Pragnieniem duszpasterzy jest, aby "poszczególne miejscowości aktywnie włączyły się w celebrację Mszy świętej kolędowej poprzez przygotowanie czytań, psalmu lub modlitwy powszechnej, procesji z darami. W każdej miejscowości jest rada sołecka lub inne zaangażowane osoby, które mogą koordynować te przygotowania w porozumieniu z ks. Proboszczem."
Ponadto duszpasterzom zależy na tym, aby "Msze święte kolędowe miały tak piękną oprawę, jak w ubiegłym roku i przez wspólne zaangażowanie przyczyniły się do duchowej integracji poszczególnych sołectw, a przez to naszej parafii. Do tej pory wielu z was dawało świadectwo jak ważne jest dla was przyjęcie księdza w swoim domu. Zróbmy wszystko, by kolęda zorganizowana w formie Mszy świętej kolędowej nie straciła uroku prawdziwego święta wiary dla naszych rodzin i domów."

Kościół w Kielnie

Choinka w Dobrzewinie A.D.2021


Tradycyjnie - jak co roku - na placu wiejskim przy ulicy Strażackiej w Dobrzewinie o godzinie 15.00 zapaliliśmy świeczki na choince. Tym razem trochę wcześniej bo już 5 grudnia.
Pogoda była wymarzona – biało i bajecznie :-).
Na spotkanie choinkowe przybyło wielu mieszkańców Dobrzewina i jak zwykle również przyjaciele Dobrzewina – każdy ze swoim koszyczkiem. Na ognisku pieczono kiełbaski, panie wymieniały się upieczonymi przez siebie ciastami i piernikami!
Wszystkich przybyłych przywitał sołtys Eugeniusz Walkusz życząc zdrowych i wesołych Świąt! Obecny był również nasz radny Grzegorz Haase.
Później, na plac wjechały sanie ciągnięte przez renifery :-) przywożąc wspaniałego Mikołaja z pełnym workiem prezentów. Dzieci było tak dużo, że rozdawanie prezentów trwało ponad godzinę. Atmosfera była rewelacyjna!
Na koniec spotkania wszyscy zgromadzeni stanęli do wspólnego grupowego zdjęcia
Choinka 2021
          Relację spisała dla naszych czytelników Elżbieta Bobrowska

Akcja Szlachetna Paczka w Dobrzewinie A.D.2021


To już tradycja! Trzeci rok z rzędu wspaniali mieszkańcy Dobrzewina i Przyjaciele wzięli udział w Akcji Szlachetnej Paczki.
Znow razem zrobiliśmy coś dobrego! Razem to znaczy Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom, Sołtys, Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino, a przede wszystkim rewelacyjni mieszkańcy Dobrzewina. W tym roku to dwie Szlachetne Paczki.
W ostatnich dniach Akcji odezwali się wolontariusze Akcji - czy dacie radę zrobicie jeszcze jedną Szlachetną Paczkę? Oczywiście! Dzięki hojnym mieszkańcom Dobrzewina udało się!
W tym roku pierwszą szlachetną paczką obdarowana została bardzo schorowana, starsza i dzielna Pani Elżbieta z niedalekiej miejscowości z Kaszub.
Druga szlachetna paczka trafiła do bardzo potrzebującej siedmioosobowej Rodziny z okolicy.
Łącznie na dwie Szlachetne Paczki złożyło się 40 prezentów! Nie tylko potrzeby ale również marzenia potrzebujących zostały spełnione :-) .
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji Szlachetnej Paczki!
Specjalne podziękowania dla Danusi i Martina za ogromne zaangażowanie w organizację tegorocznej Akcji:
Szlachetna Paczka 2021
"Samotni możemy zrobić niewiele; razem możemy zrobić tak wiele" (Helen Kelle).
Za rok na pewno nie zabraknie nas w tej wyjątkowej Akcji!
          Elżbieta Bobrowska, Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino

Relacja z zebrania sołeckiego mieszkańców Dobrzewina


    2 września 2021 odbyło się doroczne zebranie wiejskie mieszkańców Dobrzewina. W odróżnieniu od zeszłego - covidowego - roku, w zebraniu uczestniczyła rekordowa liczba ok. 140 mieszkańców. Głównym punktem, który zajął prawie cały czas zebrania było głosowanie przeznaczenia 69.007 zł z funduszu sołeckiego 2022 roku. Chciałbym napisać, że czas ten zajęła dyskusja i głosowanie, ale trudno nazwać dyskusją prowadzenie w tak bardzo stronniczy sposób zebrania, gdzie co i rusz przekręca się to co mówią (zgłaszają) mieszkańcy, jednocześnie nie odnosząc sie do części pytań. Natomiast narzucenie zbierania się głosujących w kupki to w czasie epidemii czyste kuriozum, szczegolnie gdy wcześniej przez godzinę siedzieliśmy jeden z dala od drugiego (tzn.z zachowaniem dystansu) w tym wielu obecnych w maseczkach, .
    Przechodząc do konkretów: mieszkańcy większością głosów zdecydowali, że w 2022 z funduszu sołeckiego zostaną zrealizowane:

1. Za kwotę 40.000 zł: utwardzenie kolejnego odcinka ul. Łąkowej od strony Chłopskiej płytami yomb (od działki nr 170/8  czyli miejsca zakończenia utwardzenia zgodnie z projektem z 2020r) do ul Kowalskiej, jeśli starczy środków to także utwardzenie płytami yomb ul. Kowalskiej (od ul. Łąkowej do ul. Bednarskiej) i jeśli starczy środów to utwardzenie ul. Bednarskiej począwszy od ul. Kowalskiej.

2. Za kwotę 29.007 zł: ułożenie chodnika na ul. Dworskiej począwszy od ul. Wejherowskiej.

Podobnie jak rok temu, mimo, że kwota jest nieduża to dzięki zgodzie mieszkańców będzie ona rozdzielona pomiędzy kilka ulic, dzięki czemu skorzysta z niej ok. 300 mieszkańców wschodniej części Dobrzewina. Ponadto mieszkańcy mają nadzieję, że projekt (zdaniem Wójta niezbedny wymóg prawny*) ok 120m chodnika przy ul. Dworskiej nie pochłonie aż 29 tys zł, a nawet gdyby to Wójt i radni gminy kierując się głosem mieszkańców wspomogą realizację tego krótkiego odcinka chodnika dodatkową kwotą już w przyszłym roku.
                              M.Targowski

*) Redakcja postara się zdobyć albo w Urzędzie Gminy albo w Urzędzie Wojewódzkim wiarygodną informację, czy nie można tego chodnika zrealizować w formie "zaprojektuj i wybuduj".

Festyn Sołecki w Dobrzewinie 2021

Informacje ze spotkania Sołtysów z Wójtem
W dniu 12 kwietnia odbyło się spotkanie Wójta Gminy Szemud z Sołtysami. W Kielnie, w nowym obiekcie sportowym, poruszono wiele tematów:
1. Sprzątanie Świata.
Gmina próbuje w tym roku po raz kolejny przeprowadzić akcję tzw. sprzątania świata. Ze względu na pandemię nie będzie to akcja taka jak w poprzednich latach. Sołtys będzie dysponował workami i rękawiczkami .Wszystkie śmieci które zbierzemy mają być składowane na naszym placu przy ulicy Strażackiej. Jest prośba by zebrać śmieci wokół swojego miejsca zamieszkania przy ulicy i w okolicy, dzięki czemu na pewno będzie czyściej i przyjemniej. Będę czekał w sobotę 24 kwietnia z workami, rękawiczkami oraz z maseczkami dla potrzebujących od godziny 9:00 do 10:00 na placu przy ulicy Strażackiej.
2. Zbiórka odpadów wielkogabarytowych.
Odbędzie się sprzed posesji mieszkańców w dniu 10 maja po uprzednim zgłoszeniu do gminy pod numer telefonu 58 6762434 i 58 6764450.
3. Wolny wybieg drobiu.
Nadal obowiązuje zakaz wypuszczania drobiu na wolny wybieg.
4. Ustawa antysmogowa.
W ramach ustawy antysmogowej Wójt podjął decyzję że gmina Szemud będzie pierwsza w zbieraniu ankiet na temat stanu ogrzewania (rodzaje pieców w gospodarstwach domowych, rodzaje paliw, typy okien itp.). Udzielenie odpowiedzi jest obowiązkowe pod rygorem grzywny. Ponadto gminni urzędnicy będą również interesować się tym czy każde gospodarstwo posiada:
- pojemniki na śmieci i,
- czy ma kompostownik jeżeli korzysta z ulgi za jego posiadanie.
5. Zebrania wiejskie w 2021.
Tak jak w roku ubiegłym odbędą się w głównych miejscowościach. Ale pominięto Koleczkowo, Częstkowo, Przetoczyno i inne miejscowości gdzie takie zebrania się odbywały i mogłyby się odbyć.
6. Naprawa dróg gminnych.
Wójt stwierdził, że skoro istnieje Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne wszelkie prace związane z naprawą renowacją i utwardzaniem dróg są w gestii tej firmy. Utrzymanie dróg odbywa się tylko do zabudowy istniejącej. Koszenie poboczy dróg też leży w gestii GPK. Ale Wójt zaznaczył, że liczy na wolontariat mieszkańców.
7. Fundusz sołecki.
Wójt poinformował, że zamierza utrzymać tzw. fundusz sołecki wiosenny jeszcze przez rok może dwa.

Dla Mieszkańców Dobrzewina spisał

Sołtys Eugeniusz Walkusz

Zdrowych radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Oraz smacznego jajka, obfitego dyngusa. Wolnych od pandemii czasów. Życzę również by życie nareszcie wróciło do normy - do tego by Człowiek z Człowiekiem mógł się spotkać porozmawiać uśmiechnąć się bez maski, bez obawy o swoje zdrowie. Dla wszystkich mieszkańców Dobrzewina - tych obecnych i tych przyszłych.
Życzy Sołtys Eugeniusz Walkusz

Szanowni Mieszkańcy Dobrzewina!
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnego sprzątania naszych okolic.
Na początek ul. Wejherowska (obie strony) od skrzyżowania z ul. Dworską do ronda w Karczemkach. Zbiórka w najbliższą sobotę 20 marca 2021 o godzinie 14:00 na rogu Siewnej i Dworskiej. Prośba by zabrać ze sobą rękawiczki i worki na śmieci (i maseczki ochronne).
Nasz Sołtys Eugeniusz Walkusz zorganizował transport na wysypisko wszystkiego co zbierzemy.
Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Polska 2050 które w naszym powiecie mocno angażuje się m.in w zbiórki na rzecz szpitala, domów opieki, domów dziecka, schroniska dla zwierząt, itp. Dla jasności preferencje polityczne są nieistotne, chodzi po prostu o sprzątnięcie śmieci, które tu i tam zalegają.
Pomysł jest taki, by sprzątanie okolicy odbywało się raz w miesiącu.
Byłoby super gdybyśmy zebrali się w licznym gronie.
Mam nadzieję, że znajdziecie Państwo czas.
Do zobaczenia!
Grzegorz Najda

Sukces Szlachetnej Paczki w Dobrzewinie!
Tak jak w roku ubiegłym wspaniali Mieszkańcy i Przyjaciele Dobrzewina wzięli udział w Akcji Szlachetnej Paczki. W tym roku to Pani Monika i jej córka Joanna przekonały się, jak wielkie serca mają osoby związane z Dobrzewinem. W krótkim czasie udało się zebrać wszystkie (!) potrzebne dla Nich rzeczy: trwałą żywność, środki czystości oraz wyposażenie mieszkania! Niezmienne w akcjach pomocy jest to, że i tym razem przyłączyły się Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom, Sołtys oraz Rada Sołecka Dobrzewina.

PRZEKAZUJEMY PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH DARCZYŃCÓW - NAWET NAJMNIEJSZY DAR JEST NA WAGĘ ZŁOTA!!! A szczególne podziękowania należą się Pani Dance i Panu Martinowi (oboje na zdjęciu poniżej), którzy zajęli się organizacją zbiórki a także zakupami, oraz Pani Magdzie i Panu Sebastianowi za zapewnienie transportu darów dla potrzebującej rodziny.

Znowu Mieszkańcy i Przyjaciele Dobrzewina wspólnie zrobili coś wyjątkowego!

Szlachetna Paczka 2020 - prezenty
Szlachetna Paczka 2020 - prezent od Rady Sołeckiej
Szlachetna Paczka 2020 - życzenia
Szlachetna Paczka 2020 - DZIĘKUJĘ

Szlachetna Paczka 2020 - plakat
Szlachetna Paczka 2020 - Plakat 0

U wójta i jego radnych bez zmian - nasza wola nie ma żadnego znaczenia


Szanowni Dobrzewinianie,
Podczas gdy inne sołectwa mają realizowane inwestycje z funduszu sołeckiego, decyzje dobrzewinian o wydatkowaniu naszego funduszu z dwóch ostatnich lat wójt, przewodnicząca Rady Gminy i reszta radnych z listy wójta mają niezmiennie w (głębokim) poważaniu. Jeśli ktoś jeszcze nie wie jak wójt i jego radni odnoszą się (od zawsze) do mieszkańców Dobrzewina i naszych postulatów m.in. na zebraniach sołeckich, jeśli ktoś jeszcze nie wie jeszcze jak wójt i jego radni traktują tych co mają inne zdanie, np. osoby ze szkolnych stołówek pozbawiane teraz zatrudnienia - zachęcamy do obejrzenia filmu z czerwcowej sesji rady (https://youtu.be/6wGgmTlmmqY) .

Poniżej zamieszczamy list Pana Radnego naszego sołectwa w tej sprawie.
Redakcja


Drodzy Mieszkańcy Sołectwa Dobrzewino

W dniu 16 czerwca 2020 roku odbyła się XVII sesja Rady Gminy Szemud. Podczas tych obrad, radni decydowali o przekazaniu działek nr 202/3 , 202/4 i 202/5 tj placu, na którym spotykamy się na imprezach integracyjnych Sołectwu Dobrzewino do zarządzania i korzystania oraz rozporządzania dochodami z tego źródła na okres 20 lat.

Niestety argumenty przedstawione przeze mnie i pana Sołtysa nie spotkały się ze zrozumieniem Wójta Gmina Szemud (Ryszard Kalkowski) i radnych z jego komitetu wyborczego. Pomimo, iż Wójt i Przewodnicząca Rady Gminy (Aleksandra Perz) poznali na zebraniach wiejskich duże naciski ze strony mieszkańców na przeznaczenie terenu działek na potrzeby placu sołeckiego, to jednak byli przeciwni tej inicjatywie. Z dużym zdziwieniem przyjąłem postawę przeciwstawienia sobie mieszkańców wsi Dobrzewina i Karczemek, w ten sposób, że trzeba wybierać pomiędzy inwestycjami w tych miejscowościach. Równie duże było moje zdziwienie na wniosek, żeby zostawić ten plac niezagospodarowany aby móc tam na trawie tańczyć lub rozpalić ognisko.

W tym miejscu muszę zauważyć, że środki z funduszu sołeckiego na rok 2019 nie zostały wydatkowane na cel wskazany przez mieszkańców podczas zebrania wiejskiego w 2018 roku a przez co środki te wygasły a Gmina Szemud straciła prawo do dotacji celowej od ministerstwa. Radni dwukrotnie (w 2018 i 2019) wpisali inwestycje wybraną w demokratycznych wyborach podczas zebrań wiejskich do uchwał budżetowych (na rok 2019 i 2020) a pomimo to Wójt nie wykonał uchwał w tym zakresie.

Uważam, że przy obecnym układzie w Radzie Gminy Szemud i negatywnym nastawieniu Wójta Gminy Szemud nie możemy liczyć na poparcie naszej inicjatywy. Po raz kolejny radni z wójtem i radnym Stempką pokazali, że ich zdanie jest lepsze niż zdanie naszej społeczności - mieszkańców Dobrzewina.

Grzegorz Haase, radny Gminy Szemud

Pożar domu mieszkańca Dobrzewina - pilna pomoc potrzebna!


Szanowni mieszkańcy Dobrzewina!
Naszemu sąsiadowi Andrzejowi Szczodrowskiemu spalił się dom. Bardzo proszę o pomoc dla pogorzelca - najlepiej finansową.
Proszę o kontakt ze mną lub z Andrzejem wszystkich, którzy chcą pomóc. Wierzę, że okażemy się solidarni z poszkodowanym.

Z góry dziękuję za każdą złotówkę.

Sołtys Eugeniusz Walkusz

Wielkanoc 2020


Szanowni mieszkańcy Dobrzewina!
Od kilku dni mamy wiosnę, ale w tym roku ta wiosna jest jakaś dziwna. Żyjemy w wielkiej niepewności, obawie o przyszłość w strachu czy i do nas ta zaraza nie dojdzie. Mam wielką nadzieję że mamy na tyle rozsądku i mądrości, że stosujemy się do zaleceń naszych władz. Mimo wszystko mam nadzieję że z tej epidemii wyjdziemy obronną ręką i niebawem znowu będziemy mogli się spotykać i w bezpośrednim kontakcie porozmawiać. Ale na razie siedźmy w domu. Jest okres wiosenny lecz w tym roku nie będziemy sprzątać świata. Mam natomiast prośbę by wszyscy mieszkańcy właściciele posesji posprzątali teren na zewnątrz swego obejścia. Wiem, że śmieci jest dużo sam z żoną już dwa razy zbieraliśmy... i zawsze jest coś do pozbierania. Bieżące informacje i ogłoszenia dotyczące koronawirusa można przeczytać na stronie Gminy Szemud lub w miesięczniku Lesok.
Życzę Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Dużo radości optymizmu i wiary w to że ten trudny dla nas czas niebawem minie.

Sołtys Eugeniusz Walkusz

Autobus 191 w weekendy i święta!


    Od 1 stycznia 2020 r., w soboty, niedziele i święta zostaje wprowadzona zasada, że przez Kielno autobusy ZKM Gdynia nr 191 kursują tylko w jednym kierunku, tj. do godz. 13-tej w kursach z Koleczkowa do Karwin Tesco i po godz. 13-tej w kursach z Karwin Tesco do Koleczkowa, dzięki czemu wreszcie w weekendy i święta będą obsługiwane przystanki w Dobrzewinie przy ul. Wejherowskiej (tj. przystanki na żądanie: Kasztelańska, Dworska, Owsiana)!
    Przez ww przystanki w Dobrzewinie w dni wolne autobusy 191 kursować bedą do 13-tej tylko w kierunku do Koleczkowa, natomiast po 13-tej tylko w kierunku Tesco w Gdyni (Karwiny)

    Przykładowo z przystanku Dobrzewino Dworska kursy bedą:
- w kierunku Koleczkowa:
        w soboty o 8:07, 10:07, 12:07 a w niedziele i święta o 9:07, 12:07

- w kierunku Tesco w Gdyni:
        w soboty o 14:41, 16:41, 18:41, 20:41 a w niedziele i święta o 15:11, 17:41, 20:11


W związku z tym, podróż poranna do Tesco w Gdyni z przystanku Dobrzewino Dworska zajmie prawie 50 minut:

 • o 8:07 pasażerowie wsiądą do autobusu w kierunku Koleczkowa (dojadą tam o 8:17),
 • następnie (po 4 minutach postoju w Koleczkowie) o 8:21 autobus ruszy w stronę Tesco w Gdyni (Karwiny) ale przez Kielno,
 • do Tesco w Gdyni dojedzie o 8:56

    Podobnie długi czas zajmie podróż powrotna po 13-tej z Gdyni Tesco (Karwiny) do Dobrzewina, ponieważ autobus najpierw pojedzie przez Kielno do Koleczkowa, a następnie po krótkim postoju pojedzie ul.Wejherowską przez Dobrzewino (do Tesco w Gdyni). Wyruszając np. autobusem o 13:53 z pętli w Gdyni przy Tesco do przystanku Dobrzewino Dworska dojedzie się o 14:41.

Życzenia od Aktywnych na 2020

Jidą Gòdë


Przëmknij òczë – cëż òbôczisz
Wiôlgą redosc, jasnosc doma
Dobroc na skarniach òdmalowóną
Teskné kòlãd brzëmią tónë
Biôłi òpłatk w rãce bróny
Sklëni gwiôzda, pôchnie danka
W żłóbkù Jezës spi na sankù
Bôjka – nié!
Wnetka przińdą Gòdów dni
Niech przëniesą ùbëtk bòsczi
Niech przeminą wszëtczé trosczi
Dobrô Nowina dlô swiata zjiszczonô
Nôdzeja witra nóm w rãce złożonô
Niesmë tej lëdzóm miłotã z dobrocą
Niech nowé dnie 2016 rokù wszëtczim òzłocą.

Żëczbë sle
Szeltes Dobrzewina

Wszystkim mieszkańcom naszego sołectwa i tym małym i tym dużym, starszym i młodszym. tym wszystkim którzy się czują mieszkańcami Dobrzewina i tym którzy z nami sympatyzują Najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w imieniu Rady Sołeckiej i swoim własnym składa

Sołtys Eugeniusz Walkusz

Choinka 2019 w Dobrzewinie

    Tradycyjnie, jak co roku w połowie grudnia, mieszkańcy Dobrzewina gromadzą się na Placu przy ulicy Strażackiej, aby zapalić lampki na dużej choince i razem rozpocząć celebrowanie świątecznego czasu, a przede wszystkim spotykają się aby złożyć sobie życzenia świąteczne. Lampki na choince uroczyście odpalono w niedzielę 15 grudnia o 15.30.
    Każdy z mieszkańców przybył z własnym koszyczkiem i szybko świąteczny stół wypełnił się wspaniałymi potrawami. Były przepięknie malowane pierniczki, wspaniały bigos, tradycyjne sernik i piernik, suszone i świeże owoce oraz rozgrzewające napoje. Na stole pojawił się nawet kaszubski zylc. Dodatkowo rozpalono duże ognisko, na którym pieczono kiełbaski. Atmosferę spotkania uatrakcyjniały kolędy.
    W spotkaniu wzięli udział Radny Grzegorz Haase i Sołtys Eugeniusz Walkusz, który otworzył spotkanie życząc wszystkim mieszkańcom Dobrzewina Zdrowych i Wesołych Świąt!
    O godzinie 16.00 przybył w przepięknym stroju uroczy Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty!
    Korzystając z okazji przedstawicielka Stowarzyszenia Aktywne Dobrzewino podziękowała wszystkim wspaniałym mieszkańcom Dobrzewina i Przyjaciołom – za udział w sukcesie Akcji Szlachetnej Paczki. Sołtys Eugeniusz Walkusz wręczył najbardziej zaangażowanym w organizację Akcji, tj. Dance i Martinowi, medale fundacji Szlachetnej Paczki.
    Spotkanie świąteczne udało się rewelacyjnie - składano sobie życzenia, a przede wszystkim po raz kolejny na Placu przy ul. Strażackiej integrowali się mieszkańcy Dobrzewina!
Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego 2020 Roku!
Elżbieta Bobrowska

fot. Anna Bobrowska oraz dobrzewino.org

WIELKI SUKCES SZLACHETNEJ PACZKI W DOBRZEWINIE !

MIESZKAŃCY DOBRZEWINA I ICH PRZYJACIELE UDOWODNILI, ŻE MAJĄ WIELKIE SERCA!!!
    W ciągu zaledwie paru dni zebrali nie tylko na podstawowe prośby matki z trójką małych dzieci (opał, ubranie na zimę, trwałą żywność i środki czystości) ALE WSZYSTKO (i na wszystko) Z LISTY - włącznie z nową szafa trzydrzwiową, kuchenką i ze skromnymi marzeniami dzieci!!!
Za cała resztę zakupiono węgiel – planowano 2 tony – wystarczyło na prawie 3 t - REWELACJA!
SZLACHETNA PACZKA z Dobrzewina to opał oraz aż  26 paczek! – zapakowanych przecudnie przez: Dankę, Iwonę, Basię, Klaudię, Zbyszka, Grzegorza, Anię, Martina, Laurę i Kornelię w piątek 6 grudnia!
    7 grudnia 2019 Zbyszek, Ania i Martin mieli możliwość osobistego dostarczenia Świątecznej Paczki wybranej rodzinie! Razem z nimi do rodziny pojechały dwie wolontariuszki oraz MIKOŁAJ z organizacji Akcji!
Niesamowite przeżycie! Wdzięczność, skromność, łzy radości :-) !!! - tak relacjonują Ania, Martin i Zbyszek.
Paczka trafiła naprawdę do bardzo potrzebujących!
Wszystkie paczki zostały otwarte przy dostarczających.
Mama trójki dzieci była tak wzruszona, że nie była w stanie przeczytać krótkiego listu od darczyńców.
Po otwarciu każdej paczki wybuch radości rodziny: Wspaniałe ubrania! Piękna szafa! Przydatna kuchenka! Super kurtki, buty, spodnie! Jedzenie, środki czystości! Zabawki, garnki, ręczniki, nawet wieszaki - zachwycała się mama!
Mamo! O tym marzyłam – nie kryła szczęścia czteroletnia córeczka - otwierając paczkę z domkiem dla lalek.
Wszystkie prezenty były trafione i bardzo potrzebne!!!

    Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy składali się na ten szlachetny cel:
WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA KAŻDEGO NAWET ZA NAJMNIEJSZY DAR - JEST TAK SAMO WAŻNY !
Szczególne podziękowania dla:
- Danki i Martina - bo to Oni głównie zajęli się organizacja zbiórki, zakupami, itd.
- Lili, Pawła i Zbyszka - za transport Szlachetnej Paczki i nie tylko...
    Trudno tu wymienić wszystkich WSPANIAŁYCH DOBRZEWINIAN I ICH PRZYJACIÓŁ, bo to bardzo duża grupa, ale...
NAJWAŻNIEJSZE JEST TO, ŻE COŚ DOBREGO ZROBILIŚMY R A Z E M!!!
Szlachetna Paczka trafiła do naprawdę bardzo potrzebujących!

Z serdecznymi pozdrowieniami
Sołtys i Rada Sołecka
Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino


II Rajd Dookoła Dobrzewina i Festyn Sołecki

    Wspaniały dzień! I to pod wieloma względami. Wybór 22 września na II Rajd Dookoła Dobrzewina okazał się strzałem w dziesiątkę! Pogoda jak marzenie – idealna na Rajd i na Festyn rodzinny oczywiście też.

    Frekwencja na Rajdzie – REWELACYJNA! Według szacunków na trasę rowerową i nordic walking o godz. 14.00 z placu wiejskiego przy ul. Strażackiej wyruszyło około 80 Aktywnych – i tak jak na poprzednim I Rajdzie, udział wzięli nie tylko wspaniali mieszkańcy Dobrzewina ale też rewelacyjni Aktywni z okolic.
Po około godzinie uczestnicy Rajdu dotarli na metę witani oklaskami, a każdy kończący Rajd był nagradzany przez sołtysa Eugeniusza Walkusza, członków rady sołeckiej, Prezesa Stowarzyszenia Mieszkańcy Dzieciom Tadeusza Haase oraz radnego - złotymi medalami!
Specjalne podziękowania od zarządu Stowarzyszenia Aktywne Dobrzewino dla Basi Ptak – dyrektorki sekcji nornic walking i Martina Pierzgalskiego dyrektora sekcji rowerowej – za świetną organizację Rajdu Martin jak zwykle opracował z viceprezes Marylą Knoff ciekawą trasę, którą cześć uczestników sekcji rowerowej sobie uatrakcyjniło, trochę ja zmieniając i wprowadzając elementy prawie survivalowe.

    Bezpośrednio po II Rajdzie Dookoła Dobrzewina rozpoczął się coroczny wspaniały festyn rodzinny organizowany przez Sołtysa i Radę Sołecta Dobrzewino na placu wiejskim przy ul.Strażackiej, w którym wzięła udział rekordowa ilość osób! Do wyjątkowych punktów programu należały: konkursy dla dzieci (nagrody ufundowali Bank Rumia Spółdzielczy, Direct Import, Z.P. Aleksander Chwaszczyno, GCKSiR Szemud, Gmina Szemud), występ przystojnego i sympatycznego Marcina na szczudłach i magiczny pokaz potężnych baniek mydlanych wykonany przez uroczą Anię, tort i wspólne odśpiewane „sto lat" z okazji jubileuszu Sołtysa Eugeniusza Walkusza oraz wspaniały dzik sponsorowany przez pp. Marylę i Romana Knoff.

    Najważniejsi na wydarzeniu byli oczywiście wspaniali mieszkańcy Dobrzewina i okolic, ale nie zabrakło też gości szczególnych: posła na sejm Kazimierza Plocke, przewodniczącej rady gminy Aleksandry Perz, dyrektora filii Banku Rumia Spółdzielczy w Bojanie Justyny Damrath. Największe brawa otrzymała lubiana i szanowana przez wszystkich Pani Doktor Halina Pietkun. Prezes Tadeusz Haase w dowód uznania zawiesił na szyi Pani Doktor złoty medal. Dziękując za uznanie, Pani Doktor stwierdziła, że jest to pierwszy złoty medal który otrzymała w swojej karierze.

    Jak zwykle sprawdziła się Muszelka Catering z Przodkowa – serwując wyśmienite jedzenie, a Agencja Artystyczna DJHans zapewniła sympatyczną oprawę muzyczną oraz rewelacyjne zjeżdżalnie dla dzieci. Wszystkie odmiany ciast na festynie były wypiekami mieszkańców Dobrzewina.
Specjalne podziękowania dla przystojnych i wspaniałych strażaków OSP Bojano – którzy zabezpieczali II Rajd Dookoła Dobrzewina i Festyn!
Podsumowując, było sporo głosów, że to najlepszy Festyn w historii, tak pod względem frekwencji, organizacji, a szczególnie integracji mieszkańców.

II Rajd Dookoła Dobrzewina już za nami!
Następny, III planujemy już na wiosnę, tym razem w planach zakończenie rajdu wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.
Zarząd Stowarzyszenia Aktywne Dobrzewino dziękuje serdecznie za udział wszystkim WSPANIAŁYM AKTYWNYM MIESZKAŃCOM DOBRZEWINA i OKOLIC!

Festyn sołecki w niedzielę 22 września! 

    Jako pierwsi :-) zamieszczamy tego gorącego newsa: mimo przeszkód spowodowanych składowaniem materiałów budowalnych przez gminną spółkę realizującą inwestycję kanalizacyjną, doroczny festyn sołecki Dobrzewina się odbędzie!
    Program (uwaga: może ulec zmianie, prosimy odwiedzić ponownie naszą stronę kilka dni przed ww datą festynu):
14:00-15:00   Rajd rowerowy i rajd pieszy (nordic walking). Start i meta na placu sołeckim przy ul.Strażackiej.
15:00   Rozpoczęcie festynu.
15:00-18:00   Konkursy i zawody (dla małych i dużych).
15:00-19:00   Atrakcje dla dzieci (dmuchańce do skakania i zjeżdżania, wata cukrowa, słodkie nagrody, opieka pań animatorek).
21:00    Zakończenie festynu.

Obsługa muzyczna: DJ Hans!
Gwiazda wieczoru: mechaniczny byk!
Będzie też... niespodzianka!

P.S. Dodatkowych sponsorów i reklamodawców zachęcamy do kontaktu z Sołtysem Dobrzewina.

Relacja z zebrania sołeckiego 19.08.2019 

    W zebraniu wiejskim w dniu 19.08.2019 uczestniczyła rekordowa liczba mieszkańców Dobrzewina (117 osób) a także Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy, Radny naszego sołectwa i urzędnicy odpowiedzialni za wybory sołeckie.
    Najważniejsze decyzje podjęte przez mieszkańców:

 • Sołtysem na kolejną kadencję został wybrany przez ponad 99% głosujących p.Eugeniusz Walkusz.
 • Radni Sołeccy wybrani przez aklamację pp.: Danuta Zorn, Iwona Starobrat, Roman Knoff, Adam Krawczyk, Marian Klecha, Roman Pałubicki.
 • Utrzymanie zeszłorocznej decyzji o sfinansowaniu z funduszu sołeckiego 2019 roku (ok. 55 tys. zł) zagospodarowania placu sołeckiego.
 • Decyzja o sfinansowaniu z połowy funduszu sołeckiego 2020 roku utwardzenia wjazdu na ul.Strażacką od ul.Wejherowskiej, a z drugiej połowy funduszu - kontynuacji zagospodarowania placu sołeckiego.
    Ważnym aspektem zebrania było także to, że mieszkańcy wielokrotnie starali się uzyskać od wójta wyjaśnienie dlaczego on i jego urzędnicy nie zrobili do tej pory nic aby zrealizować decyzję mieszkańców podjętą w zeszłym roku odnośnie wydatkowania funduszu sołeckiego na ten rok. Wójt w końcu przyznał, że Urząd Gminy nie radzi sobie z obowiązkami i realizacją zadań budżetowych postawionych mu przez Radę Gminy na ten rok... Wójt przekonywał także, że jest potrzebny projekt i przetarg na co radny gminy p.Grzegorz Haase zaoponował, że nie jest to konieczne i realizacja wg litery prawa może odbyć się z wolnej ręki. Wójt się tłumaczył, że tylko raz miał spotkanie i to nie dawno z władzami sołectwa, na co Sołtys zaoponował, że tych spotkań było kilka od wiosny.
    Warto także podkreślić, że większość zebranych była bardzo niezadowolona z faktu, że wójt lekce sobie waży demokratyczne wybory mieszkańców Dobrzewina, że nie obiecał w trakcie zebrania realizacji sołeckiej inwestycji z funduszu w tym roku, co (jeśli inwestycja nie zostanie zrealizowana) skutkować będzie niegospodarnością z powodu utraty rządowego dofinansowania.
    Na koniec zebrania jako wolne wnioski zostały zgłoszone następujące kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa:
 • Spowolnienie ruchu na ul.Wejherowskiej (kolejny wypadek śmiertelny w tym roku miał miejsce kilka dni temu) poprzez włączenie do terenu zabudowanego całego odcinka (ok. 1400m) ul. Wejherowskiej od ronda w Karczemkach aż do ul. Pszenicznej.
 • Ustawienie znaku drogowego na ul.Dworskiej informującego o obszarze skrzyżowań równorzędnych (nawet urzędnicy gminni łamią tam przepisy o pierwszeństwie przejazdu stwarzając zagrożenie wypadkiem).
 • Likwidacja żółtych barierek na ul.Wejherowskiej na skrzyżowaniu z ul.Dworską (aby zwiększyć widoczność).
 • Odmalowanie oznaczeń na ul.Wejherowskiej, w tym w szczególności środkowych pasów linii ciągłych.

Redakcja

Podziękowania za dokumentację fotograficzną dostępną poniżej składamy Pani Annie Bobrowskiej.
Slideshow
 

I Rajd Dookoła Dobrzewina

    Nowopowstałe Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino udowodniło że jest AKTYWNE! Ostatniego dnia czerwca odbył się w Dobrzewinie pierwszy, z planowanej serii, RAJD DOOKOŁA DOBRZEWINA. O godz. 17.00 wystartowały dwie grupy: ROWEROWA z trasą około 10 km oraz NORDIC WALKING (trasa ok. 4 km).
    REWELACYJNA FREKFENCJA! Pomimo upału, w Rajdzie wzięło udział ponad 60 AKTYWNYCH mieszkańców Dobrzewina, i nie tylko! Dobrzewino miało przyjemność gościć aktywnych z okolicznych miejscowości, z Trójmiasta a nawet z Niemiec i Hiszpanii!
    W Rajdzie uczestniczyli również Sołtys i Radny Dobrzewina oraz przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańcy Dzieciom. Połączenie aktywności (rowery, nordic walking) z integracją aktywnych sprawdziło się! Atmosfera podczas rajdu była świetna - wiele osób nawiązało nowe znajomości, przeprowadzono wiele ciekawych rozmów, i co ważne – poznajemy nowe CIEKAWE MIEJSCA W DOBRZEWINIE!
    Korzystając z okazji, przedstawiciele Zarządu SAD przedstawili co już w niedługim czasie wykonano oraz plany rozwoju stowarzyszenia, tj. powstały już SEKCJE, którymi kierują odpowiednio:

 • nordic walking - Basia Ptak,

 • rowerowa - Martin Pierzgalski,

 • historyczna - Magda Lemska,

 • prawna - Grzegorz Haase,

 • czytelnicza - Basia Holk.

W trakcie organizacji są sekcje: językowa(angielski), joga, biegi.
    Dzięki uprzejmości pp. Maryli i Romana Knoff, ostatni punkt Rajdu, tj. wspólne spotkanie przy ognisku, odbyło się na malowniczej polanie przy posesji w/w, w sąsiedztwie magicznego stawu – oczywiście z widokiem na piękne Dobrzewino!
    Ponieważ Rajd udał się znakomicie - wszyscy uznali potrzebę organizowania następnych, w kolejne części Dobrzewina (już jesienią), a więc DO ZOBACZENIA NA TRASIE!

Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino

SAD 2019 Stowarzyszenie Aktywne Dobrzewino, 2019

Wesołego Alleluja!

Z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim mieszkańcom wiele radości spokoju i nadziei na ten nadchodzący czas.

Miru ùbetkù I nodzeje na czas Jastrow! Niech smùtk I trwòzlewòta czasu ùkrzizowanio nie przesłonio redoscë łaskow płenącech ze Zmartwechwstanio I cobe me rozmiele trwac prze Jezesu cierpiacym a wierzec ze jidze kòle nas do najich Emaùs po cechù, wiedno. Noserdeczniészé zeczbe na Jastre skłôdo
         Szełtes Gienek Walkusz

 

Sprzątanie Dobrzewina

W dniu 13 kwietnia od godziny 10tej z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpiliśmy do sprzątania świata. Pomimo słonecznej pogody było zimno i wietrznie. Worki (70 sztuk 120-litrowych) otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Szemud. Prawie wszystkie zostały zużyte podczas tego sprzątania. Główny nacisk położyliśmy na sprzątnięcie ulicy Wejherowskiej, gdzie z racji bardzo dużego ruchu samochodów, śmieci było bardzo dużo. Zwieźliśmy na plac przy ulicy Strażackiej kilkanaście zużytych opon od małych do bardzo dużych rozmiarów. W głowę zachodzę jak one do nas trafiły... Mieszkańcy zbierali śmieci także w pobliżu swoich domów. Gdy część sprzątających oczyszczała pobocza ulic, inni przy pomocy swoich aut zwozili wystawione worki w centralne miejsce zbiórki. Cieszy zaangażowanie mieszkańców, że tak odpowiedzialnie przystąpili do tej akcji. Planowaliśmy rozpalić na zakończenie sprzątania ognisko i upiec kiełbaski ale ze względu na pogodę przełożyliśmy tę atrakcję na czas, gdy będzie cieplej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego że nasze otoczenie stało się czystsze . Dziękuję zarówno dorosłym jak i tym najmłodszym. Od Wójta otrzymaliśmy kamizelki odblaskowe i trochę słodyczy. Referat ochrony środowiska dołączył dla każdego dzieciaka okazjonalną smycz do kluczy. Jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Sołtys E.Walkusz

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzewinie - reaktywacja!

4 marca 2019 to nowa ważna data w historii Dobrzewina - tego dnia zostało reaktywowane Koło Gospodyń Wiejskich. Z inicjatywy wspaniałych Pań działających do tej pory prężnie (np. przy okazji organizacji Dożynek i festów rodzinnych) i przy wsparciu Rady Sołeckiej wraz z Sołtysem, zorganizowane zostało zebranie założycielskie KGW w Dobrzewinie. Na spotkanie został zaproszony Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Pan Piotr Hałuszczak, którego profesjonalne rady oraz pomoc pozwoliła na dopięcie najważniejszych formalności niezwłocznie na tym założycielskim zebraniu. Wniosek formalny z podpisami 9 Pań założycielek Koła wliczając Panią Prezes Elżbietą Bobrowską został przekazany do starostwa do formalnej akceptacji i rejestracji. O planach i działaniach KGW w Dobrzewinie będziemy informować na bieżąco.

Choinka 2018 w Dobrzewinie

9 grudnia mieszkańcy spotkali się aby integrować się przy naszej dobrzewińskiej choince a także aby upewnić się osobiście u Św. Mikołaja, czy na pewno zdąży zorganizować i dostarczyć wszystkie prezenty na Boże Narodzenie. Mikołaj wszystkich najmłodszych częstował słodyczami a poza tym i duzi i mali mogli posilić się m.in. kiełbaskami upieczonymi w płomieniach ogniska. Podziękowania za organizację należą się Radzie Sołeckiej, Panu Sołtysowi oraz przede wszystkim wspaniałym Paniom, dzięki którym żaden festyn ani żadna impreza integarcyjna organizowane w ostatnich latach na naszym placu sołeckim przy ul. Strażackiej nie miałyby szans się odbyć.

Podziękowania za dokumentację zdjęciową dla pani Małgorzaty Mach.

Festyn Rodzinny Dobrzewina 2018 za nami

Tak jak obiecaliśmy sobie trzy lata temu, staramy się organizować spotkania mieszkańców całej wsi Dobrzewino w formie festynu co najmniej raz w roku. Już trzeci raz spotkaliśmy się w sobotę 15 września na placu sołeckim przy ul Strażackiej aby wspólnie spędzić czas. Pogoda tego dnia była bardzo kapryśna i na początku przywitało nas słońce, później pojawiły się chmury a potem przez chwilę nawet padał deszcz. Wobec panującej suszy, padający deszcze nikogo nie zasmucił a nawet ucieszył.

Na wstępie warto zwrócić uwagę, iż mieszkańcy naszej wsi bardzo pięknie przygotowali i przyozdobili plac spotkania. Panie zadbały aby aura zbliżającej się jesieni pojawiła się w koszach z dekoracjami i przyozdobieniu sceny.

Nasz festyn rozpoczął się tradycyjnie od przywitania mieszkańców przez Sołtysa -Eugeniusza Walkusz i członka Rady Gminy Szemud- Tadeusza Haase. Panowie nadrabiając niedopatrzenia podczas gminnego dnia seniora, wręczyli Państwu Rosinke odznaczenie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla małżonków z długoletnim stażem małżeńskim.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa rodzinna. Dzieci bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach i ujeżdżaniu byku na rodeo, mogły skosztować waty cukrowej, popcorn, lodów i innych słodyczy. Dj Hans zadbał również o liczne konkursy z nagrodami dla dzieci. Aby żadnemu dziecku nie było przykro, każde dziecko otrzymało od organizatorów prezent w postaci gry, puzzli, kolorowanek czy dziecięcego zestawu rolniczego. Dla dorosłych zostały przygotowane również konkursy połączone z nagrodami. Uczestnicy konkursów zmagali się w konkurencji rzutu kaloszem, dojenia krowy na czas czy rzutu do celu. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe w postaci foteli, puf tapicerowanych czy talonów na myjnie w Bojanie.

Przez cały czas trwania festynu mieszkańcy i goście mogli wesprzeć inicjatywę zagospodarowania placu sołeckiego, na którym ma powstać prawdziwy plac spotkań wraz z placem zabaw a w przyszłości „dom sąsiedzki". W tym celu został zorganizowany przez mieszkanki Dobrzewina bufet ze słodkościami i grill przez Dworek Oleńka. Za symboliczny datek można było skosztować wybornych ciast czy zjeść ciepły posiłek. Podczas festynu została zorganizowana również pierwsza edycja festiwalu „Dobre wino – Dobrzewino", podczas której kosztowaliśmy i poznawaliśmy win z Południowej Afryki od Kapp vino z Gdyni.

Jak przystało na festyn, organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną imprezy. W tym roku nietypowo przygrywał nam zespół Wehikuł czasu proponując muzykę bluesową. Ponadto dj Hans wraz całą swoją agencją artystyczną zaprezentował najnowsze hity muzyki discopolo.

Cała impreza została zaplanowana do godziny 23 i jak się okazało wciąż było za mało czasu aby porozmawiać z wszystkimi sąsiadami i znajomymi oraz poruszyć tematy ważne czy dotyczące spraw bieżących. Podczas rozmów przy stolikach można było usłyszeć opinię jak się mieszka w Dobrzewinie i jaka to jest piękna okolica. Również były poruszane tematy związane z życiem codziennym mieszkańców i bolączkami związanymi z życiem na wsi. Podczas moich rozmów usłyszałem wiele uwag co do komunikacji publicznej i połączenia z Gdynią i Wejherowem. Dużo było rozmów na temat stanu dróg gminnych i bezpieczeństwa na drogach publicznych, brak należytego oświetlenia czy spowalniaczy prędkości. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim zbliżających się wyborów, kandydatów na wójta i członka rady gminy.

W niekrótkim czasie, 19 września 2018r mogliśmy spotkać się jeszcze raz podczas zebrania wiejskiego. I choć przyczyną zebrania był podział środków z funduszu sołeckiego to i tak znaczną część spotkania poświęcono na omówienie bieżących spraw i wolne wnioski od mieszkańców. Podczas spotkania był obecny Wójt Gminy Szemud oraz Pani Przewodnicząca Rady Gminy Szemud. Wójt gminy musiał wysłuchać licznych uwag dotyczących niezadowolenia co do postępu prac nad budową ciągu pieszo-jezdnego z Kielna do Karczemek. Od dwóch latach mieszkańcy przekazywali „środki sołeckie" na budowę tego chodnik ze ścieżką rowerową a pomimo to inwestycja nie została jeszcze zrealizowana. Uwagi dotyczyły również inwestycji niezrealizowanych we wsi Dobrzewino, opieszałości w działaniu ze strony władz gminy i ich podejściu do mieszkańców. Ostatecznie przybyli na zebranie wiejskie mieszkańcy sołectwa, środki finansowe z funduszu sołeckiego demokratycznie przeznaczyli na zagospodarowanie placu przy ul Strażackiej.

Po rozmowach z mieszkańcami naszego sołectwa i wsi Karczemki postanowiłem zgodzić się i kandydować do Rady Gminy Szemud z okręgu nr 12.

Od urodzenia jestem mieszkańcem wsi Dobrzewino. Edukacje rozpocząłem w Szkole Podstawowej w Karczemkach a dwanaście lat temu ukończyłem prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Od ośmiu lat jestem radcą prawnym wykonującym czynnie zawód i prowadzącym własną kancelarię prawniczą w Gdyni. Z uwagi na potrzeby mieszkańców naszej okolicy, ich sprawy i problemy postanowiłem otworzyć filię kancelarii w Chwaszczynie. W celu dalszych działań na rzecz lokalnej społeczności zostałem członkiem Rady sołeckiej wsi Dobrzewino.
Wizyty moich Klientów oraz rozmowy z mieszkańcami Gminy Szemud pokazały mi jeszcze bardziej na skalę problemów dotyczących zagospodarowania potencjału całej gminy a zwłaszcza naszej okolicy. Uwagi dotyczące funkcjonowania urzędu gminy i powołanych przez gminę spółek pokazują na realne zadania do wykonania. Zgłaszane inicjatywy lokalne i zastrzeżenia mieszkańców nie są uwzględniane a nadto ignorowane.
Moja wiedza i doświadczenia prawnicze pozwalają mi na podjęcie próby wprowadzenia partnerskiego dialogu pomiędzy mieszkańcami a włodarzami gminy. Będę dążył aby pozyskać maksymalne środki unijne na inwestycje wspierające bezpieczeństwo na drogach i inicjatywy lokalne. Rozwój całej aglomeracji trójmiejskiej wymusza na nas polepszenie połączenia z Gdynią, Gdańskiem i Wejherowem. Mając na uwadze, iż kandyduję do rady gminy chciałbym przywrócić właściwe rozumienie tego organu i przywrócić jemu charakter stanowiący i uchwałodawczy.

W imieniu rady sołeckiej i współorganizatorów chciałbym podziękować licznym sponsorom z naszej wsi i okolicy za przekazane rzeczy na nagrody i wkład finansowy. Mieszkańcom wsi za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia a uczestnikom festynu rodzinnego za rodzinną atmosferę i dobrą zabawę. Było to miłe i rzeczowe spędzenie sobotniego popołudnia.

Do zobaczenia na wyborach w dniu 21 października 2018r a w przyszłym roku na kolejnym sąsiedzkim festynie.

                              Grzegorz Brunon Haase

P.S. Autorem zdjęć z festynu jest Pani Anna Bobrowska

Relacja z zebrania sołeckiego czyli m.in. o (mini)inwestycjach w Dobrzewinie


    19 lutego br. odbyło się doroczne zebranie wiejskie mieszkańców Dobrzewina. Niestety nasz Sołtys poważnie zachorował i nie mógł być obecny. Większości radnych sołeckich także nie było. Obecni byli: wójt, radny gminy pan Tadeusz Haase i kilkoro innych radnych (nie przedstawionych ani imiennie ani miejscami zamieszkania przez prowadzącego zebranie wójta). Frekwencja ogólnie była tragicznie mała - ok. 20 mieszkańców. A na zebraniu zaplanowanym na 1.5h mieszkańcy zostali dopuszczeni do głosu jedynie przez ok. 15 minut, ponieważ zostali pod koniec "wyproszeni" przez przybyłych na inne zebranie mieszkańców Karczemek. W związku z tym radny sołecki pan Adam Krawczyk zaapelował do wójta, aby następne zebrania były o takiej porze, aby po pierwsze ludzie mogli zdążyć na nie z pracy i po drugie, aby pod koniec nie byli zmuszani do opuszczania sali z powodu innego zebrania. Podobne apele o sensowne godziny zebrań były wg mojej wiedzy kierowane do wójta w przeszłości przez naszego Sołtysa i skutku jak widać dotychczas nie przyniosły. To tyle tytułem wstępu.
    Na początku zaprezentował się zebranym nasz dzielnicowy - sierż.szt. Michał Miotk (tel. kom. 571335318). Powiedział w swoim krótkim wystąpieniu, że w Dobrzewinie jest spokojnie, nie ma od pewnego czasu notowanych przestępstw. Radna sołecka z ul. Siewnej zwróciła uwagę, że w jej okolicy (ul. Dworska i ul. Siewna) ledwie 2-3 lata temu były 4 przestępstwa (2 włamania do domu oraz 2 kradzieże paliwa z maszyn budowlanych; ułatwione - jak oceniła sama policja podczas śledztwa - brakiem dawno zaplanowanego ale niewykonanego przez Urząd Gminy oświetlenia w tym miejscu). Mieszkańcy zgłosili tylko jedną prośbę do dzielnicowego naszego rejonu: o zakaz wyprzedzania na odcinku ok. 30m na ul.Wejherowskiej pomiędzy kapliczką a przejściem dla pieszych przed ul. Dworską. Kierowcy jadący w kierunku Bojana notorycznie nie potrafią zakończyć na tym zbyt krótkim odcinku manewru wyprzedzania i wjeżdżają na przeciwległy pas na przejściu dla pieszych oraz na wysokości skrzyżowania z ul. Dworską jadąc na tzw. czołówkę z pojazdami wyjeżdźającymi z ul. Dworskiej w lewo (w stronę Karczemek).
    Pan policjant obiecał przyjrzeć się bliżej temu odcinkowi drogowemu. Natomiast należy też wspomnieć, że - ku ogromnemu zdziwieniu zebranych - wójt stwierdził, że podwójna ciągła w tamtym miejscu to zły pomysł bo kierowcy muszą mieć gdzie wyprzedzać inne auta... Zebranym, którzy pokonują ten odcinek drogi w Dobrzewinie codziennie i tym których dzieci przechodzą tam przez przejście dla pieszych, opadły ręce na takie dictum wójta. Po prostu brak słów na brak wyobraźni osoby piastującej takie stanowisko i mającej za nic bezpieczeństwo poruszających się tam mieszkańców.
    Następnie przez chyba ponad godzinę wójt opowiadał... i opowiadał...  Z tego co moim zdaniem było najważniejsze i co zapamiętałem (pozostałych odsyłam do urzędu gminy po protokół z zebrania) to:
- mieszkańcy Dobrzewina to 5% mieszkańców gminy Szemud
- w 2016 i 2017 roku budżet na inwestycje w całej gminie wynosił bodajże 10-12 mln zł rocznie
- 5% z 20-22 mln zł to 1 mln zł, czyli tyle powinna gmina wydać na inwestycje w Dobrzewinie gdyby wójt i radni dbali o równomierny rozwój gminy
- w 2017 roku w Dobrzewinie nie zrealizowano (jak już pisałem) żadnej z 2 pozycji wpisanych do budżetu na 2017 roku w tym ani złotówki z przegłosowanego przez mieszkańców funduszu sołeckiego - ani metra chodnika do Kielna ani 2 lamp
- w 2017 roku jako główne inwestycje zostało wymienione przez wójta ułożenie płyt yomb na których zakup złożyli się sami mieszkańcy (ul. Siewnej - zebrano ok. 14 tys zł) i jakiejś innej ulicy gdzie zebrano aż ok. 90 tys zł (wg słów wójta zrzucili się sami mieszkańcy a nie np. deweloper)
- poza tymi yombami wójt wymienił tony gruzu jako inwestycje w Dobrzewinie, ale nie był w stanie podać kwoty ile ten gruz kosztował 
- było to dziwne, bo wśród inwestycji zostały wymienione także... słupki metalowe przy 2 progach zwalniających (tak, to nie żart: słupki metalowe ok. 0.5m wysokości zostały wymienione jako inwestycje u nas w 2017 roku)
- więcej nie spamiętałem czy jeszcze coś jak te ww słupki zostało zakwalifikowane jako inwestycje (odsyłam ponownie zainteresowanych do protokołu z zebrania)
- w 2018 roku budżet na inwestycje w całej gminie ma wynieść ok. 28 mln zł, a 5% z tej kwoty to 1.4mln zł... 
- na 2018 rok jest zaplanowane (na papierze rzecz jasna, a jak wyjdzie to się może okaże jak zwykle) 350 tys zł na chodnik do Kielna plus 50 tys zł funduszu sołeckiego na "ciąg pieszo jezdny"
- niżej podpisany zwrócił na zebraniu uwagę, że skoro mieszkańcy przegłosowali 50 tys zł na chodnik to powinien być chodnik a nie droższy ciąg pieszo jezdny, wójt się lekko zmieszał i mam wrażenie, że raczej nie zrozumiał potencjalnych konsekwencji prawnych realizacji z funduszu sołeckiego de facto czegoś innego niż dotyczyła uchwała zebrania mieszkańców na jesieni zeszłego roku
- wbrew zapewnieniom wójta sprzed roku okazało się teraz, że aby zrealizować chodnik do Kielna trzeba będzie wykupić jedną (?) całą działkę po cenie rynkowej (nie padła kwota czy za 100 tyś. zł czy może 200 tyś. zł...)
- szacunkowy koszt chodnika do Kielna rośnie co kilka miesięcy - rok temu szacowany był na 200-300 tys, potem na dwa razy więcej a teraz wójt podał, że podobna inwestycja gdzieś indziej została wyceniona na 2 mln zł... Pojawiają się więc pytania, czy w zwiazku z tym powinno sie ten ciąg pieszo jezdny planować i realizować z takim rozmachem, szerokością, zatoczkami autobusowymi, przebudową ulicy powiatowej (aby dodać tzw. wysepki i spowolnienia ruchu)? To jest jak sądzę temat na osobne zebranie. A moje prywatne zdanie i ocena tego co widzę na zebraniach od 1.5 roku, tzn. ewolucje tego co mówi wójt i jak to jest realizowane oraz patrząc przez pryzmat choćby tych ww 2 lamp zaplanowanych przecież 8 lat temu (!), są takie, że (obym się mylił) ludzie są mamieni ładnymi projektami a tak naprawdę albo chce się chodnik teraz albo cuda niewidy za jakieś 8 lat. Ponieważ jeśli chodnik ma być - jak mówili mieszkańcy z Dębowej - dla ich dzieci idących do i z szkoły, to dzieci chyba ukończą prędzej szkoły niż ten cały super ciąg pieszo jezdny powstanie. A w międzyczasie np. w Kielnie będą miliony złotych na inwestycje tak jak dotychczas - realnie a nie na papierze.
                              M.Targowski

O tym jak wójt Kalkowski z radnymi inwestował w tym roku w Dobrzewinie.


   Pytanie przed uchwaleniem kolejnego budżetu gminy: czy wójt i jego radni (13 z 15 wybranych było z listy wójta) dbają o zrównoważony rozwój gminy Szemud?

   Prosta matematyka: jeśli w Dobrzewinie mieszka blisko 900 mieszkańców, jeśli gmina Szemud co roku przeznacza minimum kilka mln na inwestycje strukturalne (drogi, oświetlenie, chodniki i... ronda) to wynika, że min. 5% tych pieniędzy rok w rok powinno trafiać do Dobrzewina. Czyli jeśli gmina ma 4 mln na inwestycje, to 5% z tej kwoty to 200 tys zł, jeśli 6 mln to ok. 300 tys zł.
   A co miało być (i za ile) wg wójta i budżetu sfinansowane w 2017 w Dobrzewinie? Tylko dwie sprawy:
1. Dwie lampy za marne 10 tys zł przy ulicach Dworska i Siewna.
2. Jakiś odcinek chodnika z Karczemek do Kielna za 190 tys zł (150 tys z budżetu obiecywał wójt plus ok 40 tys zł z Funduszu Sołeckiego na 2017 rok).
   Co zostało zrealizowane z tego dotychczas i co zapewne się już nie zmieni do końca tego roku? NIC. Jedno wielkie zero złotych.
   Mieszkańcy z którymi rozmawiałem, odnoszą wrażenie, że to jest taki "sprytny" pomysł na mamienie mieszkańców rok w rok. Tzn. w grudniu uchwala się budżet i pokazuje każdemu: "Patrzcie, w każdej miejscowości, w każdej wsi coś zrealizujemy, każda ma swoją choćby jedną pozycję w budżecie i nie jest to tylko 5 zł". A radni i wójt co roku chyba wiedzą od początku, że to pic na wodę, że np. za 10 tys zł nie postawią 2 lamp, że na chodnik nie wydadzą 190 tys bo pieniądze wydane zostaną gdzieś indziej. A robi się to tak, że w ciągu roku ogłasza się przetarg, oferty są droższe niż w budżecie i odstępuje się od inwestycji... w tych miejscowościach, które wójtowi na sercu nie leżą. Następnie środki w budżecie na następnej sesji radni w uzgodnieniu z wójtem zabierają i wydają gdzie indziej - np. na rondo w Kielnie.
    W 2018 roku pewnie znowu będzie wójt mówił, że przecież w budżecie dla każdej wsi coś jest (znowu) zaplanowane. Ale zapewne nie doda, że suma pieniędzy powinna być podwojona: 200 tys zł z 2017 plus drugie tyle co najmniej z 2018. Bo już te 200 tys zł w 2017 zostało wydane przez wójta. Oczywiście gdzieś indziej.
    I tylko można zadać pytanie retoryczne: czy z takim podejściem można zasłużyć na szacunek mieszkańców?
    M.Targowski, 29XI2017

Trzeci rok z rzędu urząd gminy nie potrafi lub nie chce zakupić dwóch lamp na Dworską i Siewną.


   2 lata temu (w budżecie gminy na 2015 rok) było zarezerwowane 15.000 zł na oświetlenie skrzyżowania ul. Dworskiej i Siewnej i na kilkadziesiąt pierwszych metrów ulicy Siewnej. W projekcie wykonanym za poprzedniego wójta, w 2010 roku, zaprojektowano 4 lampy na tym krótkim odcinku i uzyskano pozwolenie na budowę. 2 lata temu mieszkańcy wyjaśniali wójtowi gminy, jego zastępcy i urzędnikom ds zamówień publicznych, że wystarczą 2 lampy bo obawiali się, że nie starczy pieniędzy na 4 sztuki. Urzędnicy zapomnieli (?) o tych ustaleniach i zlecili przetarg na... 4 lampy. Oferty na wykonanie 4 lamp były ok. 10.000 zł wyższe niż zarezerwowana suma. Wójt unieważnił przetarg. Mieszkańcy protestowali, że przecież miały być 2 lampy a nie 4... Ale wójt przetargu (na 2 lampy) nie powtórzył. Inwestycja błyskawicznie wypadła z budżetu (uchwała radnych).
    Rok temu w budżecie gminy znowu były zarezerwowane środki i znowu - tym razem w ogóle bez ogłaszania przetargu - w trakcie roku te pieniądze "wypadły" z budżetu.
    Trzeci z kolei budżet - tegoroczny - na dwie lampy zarezerwowane miał już tylko 10.000 zł (mimo, że ceny ani usług ani produktów nie zmalały). Urząd gminy ogłosił przetarg na 6 lamp łącznie (trzy ulice w różnych wsiach, w budżecie łącznie było zarezerwowane na to 25 tys zł). Nikt nie stanął do przetargu (koniec roku to jest kiepski czas na szukanie firm, które wykonają usługi budowlane - wie o tym każdy a szczególnie urzędnicy w urzędach). Powtórzono jednak przetarg - zgłosiły się dwie firmy, najtańsza oferta za ponad... 60.000 zł. czyli blisko 2.5 raza więcej niż zostały zarezerwowane środki w budżecie gminy. Ten przetarg też unieważniono - podobno z powodu nieuzupełnienia dokumentów (trudno to potwierdzić ponieważ z sekcji zamówienia publiczne Urzędu Gminy... zniknęły informacje o tych przetargach, chociaż inne wcześniejsze przetargi tam widnieją).
    W reakcji na to mieszkańcy, czując się trzeci raz okłamani i oszukani, poprosili Sołtysa, aby uzyskał zgodę na zakup tymczasowej 1 lampy z pieniędzy, którymi sołectwo (Sołtys i Rada Sołecka) zarządza. Wójt nie wyraził zgody argumentując, że bez przetargu nie można nic zakupić. Jednakże Prawo Zamówienia Publiczne dopuszcza w takim wypadku zakup z wolnej ręki (możliwy do 30.000 euro, warunki - np. unieważnienie przetarg - wydają się spełnione). Mieszkańcy sprawdzili ceny m.in. w El Marco w Chwaszczynie. Porządną i markową lampę uliczną na kilkumetrowym słupie można zakupić za kilka tys zł. Skrzynka elektryczna jest już w miejscu, gdzie miała stanąć ta lampa. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby wójt zgodził się na zakup z wolnej ręki, to można byłoby za ok. 4 tys. zł zakupić lampę z montażem a za 10 tys (czyli tyle ile było w budżecie) wykonać w sumie oświetlenie za pomocą 2-óch lamp. A tak... kolejny rok modlimy się, aby żadne z naszych dzieci wracających po zmroku ze szkoły ani nikt z dorosłych członków rodzin wracający z pracy autobusem nie został potrącony przez samochód. Na ul. Dworskiej jak wiadomo nie ma nawet 1 metra chodnika. A za niedługi czas zwiększy się jeszcze ruch aut związany z budową S6.
    Pojawiły się zapowiedzi (tzn. tak stwierdził niedawno p.Ryszard Dampc z UG Szemud), że... czwarty z kolei budżet gminy może będzie miał wpisaną pozycję "oświetlenie ul. Siewnej". Ale ja nie znam ani jednej osoby, która czwarty raz (rok) z rzędu jest w stanie uwierzyć w zapewnienia wójta i zapisy w budżecie. Gdyby dotyczyło to Kielna czy Bojana to co innego. Możemy liczyć tylko na siebie. Niestety tak kolejny rok wygląda smutna rzeczywistość z wójtem Kalkowskim.
    Oby nikt nie zginął...

         M.Targowski

Z serca słów kilka na Dzień Wszystkich Świętych
Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" ksiądz Jan Twardowski

   Mamy listopad, Dzień Wszystkich Świętych, następnego dnia Dzień Zaduszny. Czas który skłania do refleksji, zadumy i wspomnień o swoich bliskich. Do modlitwy na cmentarzach. Ale to też czas wspomnień o tych co odeszli w tym roku.
   Osobą o której często myślę i wspominam jest ś.p. Stasiu Bryłowski „Boski". Przeżył wśród nas zaledwie 45 lat... Odszedł od nas tak szybko nagle i niespodziewanie. Był myśliwym, koledzy z koła łowieckiego mówią że dobrym - cytuję: "Wspaniały młody człowiek, pasjonat łowiectwa i ojczystej przyrody, przyjaciel i oddany kolega, prawy łowca". Stasiu był bardzo kontaktowy i towarzyski. Był [jak to dziwne brzmi] członkiem Rady Sołeckiej Sołectwa Dobrzewino, był członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego koła Dobrzewino Karczemki. Stasiu był wszędzie, zawsze znalazł czas by pomóc, przywieźć, użyczyć.
   Zawsze mogłem na nim polegać. Zawsze aktywny zawsze pomocny. Od dwóch lat sprzątamy na wiosnę swoją okolicę i swoje obejście. Stasiu służył swoją Nawarą z pomocą przy zwózce zebranych przez mieszkańców śmieci. Kolejny przykład to festyny sołeckie i dożynki. Wiadomo - organizacja takich imprez to dużo pracy. Bez pomocy Stasia mielibyśmy wiele problemów. A Stasiu to krótko kwitował "to się załatwi" i "to się zrobi".
   Taki był Stanisław - od zawsze widoczny w życiu naszej społeczności. Pamiętam jak na początku lat dziewięćdziesiątych budowaliśmy szkołę w Karczemkach. Pomoc Stasia i jego Ojca Mariana była ogromna. Bez ich pracy ciężkim sprzętem ciężko powiedzieć o ile dłużej i drożej byśmy szkołę budowali. Pomoc ta była nieodzowna i liczyła się jako niezbędny i znaczny wkład mieszkańców w budowę szkoły.
   Takiego Człowieka trudno zapomnieć - będzie nadal żył w naszych wspomnieniach.

Dobry Jezu a nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie.

Sołtys E.Walkusz

Zebranie sołeckie Dobrzewina 25 IX od 16:30

    Najbliższe zebranie sołeckie odbędzie się w szkole w Karczemkach 25 września od 16:30. Mimo moich próśb Wójt nie zgodził się na godzinę późniejszą, która bardziej odpowiada Mieszkańcom. Ale w zamian uzyskałem obietnicę, że Wójt będzie obecny na naszym zebraniu tak długo, jak długo będzie taka potrzeba ze strony mieszkańców naszego sołectwa.
    Ponadto, aby zapewnić jak największą frekwencję na głosowaniu decyzji o przeznaczeniu Funduszu Sołeckiego w 2018 roku, zdecydowalem, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się nie wcześniej niż o 18:00. Środki dla Dobrzewina na 2018 rok to 50174 zł plus - jak zawsze - co najmniej drugie tyle z budżetu Gminy dołoży Rada Gminy z Wójtem.
    Na zebraniu, oprócz samego głosowania, będą omawiane nasze stare i nowe sprawy oraz oczywiście zebrani mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje zapytania do Wójta, Radnego i sołtysa i mam nadzieję, że wszyscy uzyskają wyczerpujące odpowiedzi.

    Program zebrania:
16:30-16:40 Przywitanie zebranych i wybór sekretarza zebrania.
16:40-17:00 Informacje Wójta dot. sołectwa i całej gminy.
17:00-17:20 Sprawozdanie z realizacji wydania Funduszu Sołeckiego w 2017 roku.
17:20-17:45 Zgłaszanie propozycji wydania Funduszu Sołeckiego w 2018 roku i dyskusja dot. propozycji.
17:45-17:55 Prezentacja projektu "Plac zabaw dla dzieci i młodzieży w Dobrzewinie" do Budżetu Obywatelskiego.
17:55-18:00 Sprawy porządkowe (wybór Komisji Skrutacyjnej liczącej głosy).
18:00-18:10 Głosowanie i ogłoszenie wyników.
18:10-18:45 Wnioski mieszkańców i dyskusja na zgłoszone tematy.
Ok.18:45 Zakończenie zebrania.

Zapraszam wszystkich serdecznie.

Sołtys E.Walkusz

Zbudujemy (mam nadzieję) PLAC ZABAW przy ul.Strażackiej w 2018 roku!

Rada Sołecka na sierpniowym zebraniu podjęła decyzję o przygotowaniu wniosku o sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego gminy Szemud na rok 2018 placu zabaw dla dzieci i młodzieży w Dobrzewinie. Lokalizacja tego placu to działki przy ul.Strażackiej na których odbywały się Dożynki (w 2016 roku) i Festyn Rodzinny (minionego lata).
Wniosek został opracowany, podparty wymaganymi 15-ma podpisami mieszkańców, a następnie złożony przeze mnie w Urzędzie Gminy w wymaganym terminie (31-go sierpnia). Mamy nadzieję, że komisja Rady Gminy oceniająca złożone wnioski oceni go jak należy (tzn. pozytywnie) i podda pod głosowanie wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jeśli tak się stanie to poinformujemy na tej stronie (ok. 15 września) w jaki sposób należy oddać swój głos.
Do realizacji przez Gminę w 2018 roku zostaną skierowane te wnioski (w liczbie 2, 3 lub 4), które uzyskają największą liczbę głosów.
Klikając TUTAJ można pobrać załącznik do złożonego wniosku i zapoznać się ze szczegółami.

Sołtys Eugeniusz Walkusz

Zmarł nasz Sąsiad i Przyjaciel Stanisław Bryłowski

Pogrzeb w sobotę 2 IX

Był członkiem Rady Sołeckiej i aktywnym działaczem naszej lokalnej społeczności.
W kościele parafialnym w Kielnie w intencji Zmarłego zostanie odprawiony Różaniec na który serdecznie zapraszamy:

 • w środę 30 sierpnia o g. 19:30
 • w czwartek 31 sierpnia o g. 19:00
 • w piątek 1 września o g. 19:00
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 2 września o g. 9:00 w kościele parafialnym w Kielnie. Różaniec i wystawienie trumny w kaplicy przedpogrzebowej o g. 8:00.
 
Informują pogrążeni w smutku i żałobie

Sołtys i Rada Sołecka

(P)o Festynie w Dobrzewinie słów kilka

    W dniu 23 lipca przy ładnej pogodzie odbył się w Dobrzewinie drugi festyn wiejski. Tym razem pod hasłem „Sołecki Festyn Rodzinny". Rozpoczęliśmy równo o godzinie 15-tej. Na scenie utworzonej z naczepy ciągnika siodłowego (użyczonej przez Pana R.Knoff) zainstalował się wraz ze swoją aparaturą nagłaśniającą DJ Hans. Festyn otworzył Sołtys i przedstawił organizatorów - całą Radę Sołecką, zaś Pan Tadeusz Haase poinformował, że organizację i przebieg festynu wspomaga Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom. Zaproszenie do zabawy wystosowano do małych i dużych, młodych i starych, Pań i Panów czyli wszystkich. No i się zaczęło!
DJ Hans dwoił się i troił by wszyscy obecni byli zadowoleni. Organizował zabawne konkursy dla dorosłych i dla dzieci przy których widzowie mieli nie mniej frajdy niż uczestnicy. Oprócz tego dla dzieci były dwie ogromne dmuchane zjeżdżalnie. Najwięcej emocji wzbudzał byk, dosiadali go panowie, panie, dzieci a nawet Wójt, który zaszczycił nas swoją obecnością, spróbował sił w starciu z tym krnąbnym zwierzęciem :-) . Oblężenie przeżywała Pani, która malowała buśki dzieciom różnokolorowo (największe wzięcie miał Spiderman).
    Była wata cukrowa, była też prażona kukurydza. A dla dorosłych był bufet z gorącymi daniam: karkówka, pierś z kurczaka grillowana, kiełbaski, wyśmienity bigos, chleb ze smalcem i całe mnóstwo różnego rodzaju surówek. To wszystko ludzie ze smakiem skonsumowali w ciągu 7 godzin zabawy. Na deser były w ogromnym wyborze pyszne ciasta upieczone przez nasze gospodynie mieszkanki Dobrzewina. Był sklepik gdzie można było kupić lody, gumę do żucia czy też piwo dla pełnoletnich.
W mojej i pozostałych obecnych festyn sprostał oczekiwaniom przybyłych mieszkańców. Pytanie mam: czy ktoś wie ilu nas było? Szacuję, że ponad 300 osób, ale może było więcej. Chodziłem między ludźmi i tych których nie znałem pytałem się skąd są. Byli mieszkańcy większości ulic w naszym sołectwie. Byli również tacy co dopiero nabyli działkę ale są ciekawi jak u nas jest. Nie musiało być najgorzej bo bawili się z nami do 22:00.
    Czując się w obowiązku pełnić rolę gospodarza, chodziłem wśród przybyłych i wszystkich chętnych częstowałem tabaką "Kaszubska tabaka". Wielu odmawiało chyba ze strachu, ale były też panie, które z lubością wciągały to diabelskie ziele a i panowie po zasmakowaniu prosili o więcej... Na następnym festynie tabaka też musi być!
Większość obecnych stanowili ludzie młodzi. Trudno tak na gorąco ocenić nasze spotkanie integracyjne, ale z tego co słyszę to wszyscy są zadowoleni i pytają kiedy będzie następne. Ci co nie przyszli niech żałują... Byli wśród obecnych też i ci, którzy chcieli rozpocząć zbiórkę finansową aby wykupić ten plac na potrzeby mieszkańców.
    Jak już wspomniałem, organizatorami była Rada Sołecka i Stowarzyszenie Mieszkańcy Dzieciom. Ale pomogli też sponsorzy. Najbardziej hojny sponsor to firma Aleksander czyli Pan Piotr Pundzis z małżonką z Chwaszczyna. A także firma MatBis czyli "Fred" Stacja Diagnostyczna z Bojana i firma Direct Import z Bojana. Sponsorem był również sklep spożywczy z Karczemek „U Mirki".
            ...a na gorąco spisał te kilka słów sołtys - Eugeniusz Walkusz

Festyn w Dobrzewinie

Zapraszamy na Festyn Rodzinny w dniu 23 lipca br.
Miejsce: plac sołecki przy ulicy Strażackiej.

Czas: od godziny 15:00 do 23:00.
Prowadzenie imprezy i oprawa muzyczna: DJ Hans.
Atrakcje dla dzieci: zamki dmuchane, wata cukrowa, animatorka do zabaw z dziećmi, konkursy.
Zapewniamy gorący poczęstunek, tańce oraz wyśmienitą zabawę!
   Serdecznie zapraszają
   Rada Sołecka i Sołtys Dobrzewina


Sprzątanie świata

W sobotę 22 kwietnia po raz kolejny przystąpiliśmy do sprzątania swojej wsi. Pogoda nie za bardzo zachęcała do wychodzenia z domu. Jednak o 9-tej na naszym placu zaczęli się zbierać pierwsi zbieracze-sprzątacze. Posprzątaliśmy w granicach sołectwa, pobocza i chodnik wzdłuż drogi wojewódzkiej (ul.Wejherowska), długość tej drogi na terenie naszego sołectwa to około 2 kilometrów. Zbieraliśmy śmieci wzdłuż drogi powiatowej (ul.Dębowa) długość podobna. Oprócz tego zbieraliśmy śmieci na Bojańskiej, Brzozowej, Strażackiej , Chłopskiej, Dworskiej, Siewnej i Spacerowej a także na Królewskiej i Kasztelańskiej. Zebraliśmy górę śmieci. Otrzymane z Gminy worki starczyły na 1/3 zebranych śmieci. Pozostałe worki dali mieszkańcy i Sołtys :-) . Akcję zakończyliśmy około 13-tej. Planowaliśmy rozpalić ognisko by upiec kiełbaski, ale pogoda była tak brzydka - było wietrznie i deszczowo, że odsunęliśmy to na lepszy czas. W sprzątaniu udział wzięło blisko 40 osób. Czy to dużo czy mało? Trudno powiedzieć ale jak na wieś tak rozrzuconą uważam wynik za dobry.
                                           Sołtys Dobrzewina Eugeniusz Walkusz

Informacje dot. powodów zwołania zebrania 25 kwietnia

W dniu 20 lutego 2017r. odbyło się coroczne zebranie wiejskie tzw. sprawozdawcze. Na zebraniu był obecny Wójt Ryszard Kalkowski, Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz i kilkoro radnych. W trakcie zebrania zaprezentowano sprawozdanie za rok ubiegły, zreferowano sposób wydatkowania pieniędzy (tych, które są co roku do dyspozycji mieszkańców) oraz przedstawiono propozycje wydatkowania przydzielonych środków dla sołectwa Dobrzewino na ten rok. W planach na ten rok mamy spotkanie mieszkańców na naszej działce.

Następnie Wójt zainicjował dyskusję n/t innego podziału tzw funduszu sołeckiego na ten rok niż zostało to przegłosowane na zebraniu we wrześniu 2016 (na zebraniu w ubiegłbym roku Sołtys i Rada Sołecka zaproponowali by przypadające na 2017 rok środki w kwocie 40.240 zł przeznaczyć na zagospodarowanie placu wiejskiego przy ulicy Strażackiej co zostało przegłosowane zdecydowaną większością głosów). W trakcie dyskusji niektórzy z obecnych stwierdzili, że bardzo potrzebną inwestycją dla mieszkańców Dobrzewina jest chodnik z Karczemek do Kielna.

Wójt bardzo przychylnie podszedł do tej propozycji, uznał ją za bardzo ważną i potrzebną inwestycję i zaproponował aby zmienić przeznaczenie tzw funduszu sołeckiego. Pomimo propozycji aby w tej inwestycji w finansowaniu wzięły również udział sołectwa Karczemki i Kielno, stwierdził o potrzebie jedynie naszego udziału w tej inwestycji. Ogół zebranych zgodził się aby doszło do następnego zebrania w tej sprawie. Takie zebranie (jako wiejskie) wyznaczono na dzień 25 kwietnia. W międzyczasie Wójt zaprosił do Urzędu Gminy właścicieli gruntów przylegających do drogi powiatowej Kielno-Karczemki, zaproponował im aby na potrzeby mającego powstać chodnika odstąpili za symboliczną złotówkę po metrze szerokości na poszerzenie pasa potrzebnego do rozpoczęcia tej inwestycji. Większość właścicieli wyraziła na to zgodę. Wprawdzie nie wszyscy właściciele byli obecni ale z nieobecnymi Wójt zamierzał rozmawiać w późniejszym terminie.

Turniej ligi siatkarskiej

Relacja filmowa z turnieju ligi siatkarskiej z udziałem reprezentacji Dobrzewina została umieszczona w dziale Foto. Miłego oglądania!

Koncepcja Domu Wiejskiego w Dobrzewinie

Dożynki Dobrzewino 2016

     W tym roku pogoda nie zawsze sprzyjała żniwiarzom. Ale za to w dniu 11 września podczas dożynek parafialnych w Kielnie pogoda była wyśmienita. Dożynki na prośbę Sołtysa Dobrzewina uroczyście odprawił ksiądz proboszcz prałat Franciszek Rompa. Starostami dożynek byli Katarzyna i Zdzisław Kroll - małżeństwo gospodarujące w naszej wsi. Ksiądz proboszcz poświęcił, chleb złożony przez starostów na ołtarzu ale i dorodny i okazały wieniec dożynkowy w kształcie tradycyjnej korony.
     Od trzech lat bardzo okazale i z wielkim zaangażowaniem odbywają się dożynki w Szemudzie. My nasze dożynki potraktowaliśmy bardziej jako spotkanie wszystkich mieszkańców, gdyż rolników żyjących wyłącznie z pracy na roli jest z roku na rok coraz mniej. Dużych gospodarstw, kilkusethektarowych, które mają przyszłość, we wsi Dobrzewino są dwa albo trzy, natomiast znakomita większość gospodarstw to te, w których część domowników dodatkowo pracuje poza rolą. Część mieszkańców to ludzie którzy uciekli od zgiełku miasta i tutaj żyją w ciszy i spokoju.
     Po Mszy Świętej radny gminy Tadeusz Haase podziękował wszystkim za udział w modlitwie ale i zaprosił na plac dożynkowy w Dobrzewinie. W naszej wsi od lat istnieje plac gminny na którym przed laty stała remiza strażacka a zaraz po wojnie w tym miejscu były obiekty należące do Kółka Rolniczego. Dzisiaj nie ma śladu po straży czy też po budynkach Kółka Rolniczego, ale plac pozostał. I to w tym miejscu po mszy spotkaliśmy się - wszyscy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Sołtysa i Radnego. Na sam początek posłuchaliśmy mini koncertu orkiestry dętej z OSP Chwaszczyno, która wraz z panem organistą także uświetniła muzyką Mszę Świętą. Oprócz świetnego zespołu muzycznego który towarzyszył nam do samego końca, pozostałych atrakcji było sporo: były różnego rodzaju zamki dmuchańce, był okazały byk ujeżdżany przez panie i panów, była również strefa gier przygotowana na specjalnie wydzielonym placu.
     W namiocie rozstawionym dla mieszkańców, w którym mieściło się ponad 120 osób, stale było pełno gości. Oprócz namiotu można było się posilić przy słomianych stołach. Każdy z przybyłych mógł skosztować świetnego żurku, pysznego bigosu czy rewelacyjnie przyrządzonej karkówki, kiełbaski czy kaszanki. Dodatkową atrakcją było danie z dzika którego upolowali myśliwi mieszkańcy wsi.
     W tygodniu poprzedzającym dożynki, 6 września, odbyło się zebranie wiejskie, na którym zebrani mieszkańcy opowiedzieli się za przeznaczeniem funduszu sołeckiego 2017r. na zagospodarowanie właśnie tego miejsca. Kwota może i nie duża - bo 42 tysiące złotych - ale znając życzliwość Wójta liczymy że kwotę tą pomnoży. Złożyliśmy wniosek do Gminy pod nazwą „Zagospodarowanie terenu przy ulicy Strażackiej na potrzeby rekreacyjne mieszkańców wsi Dobrzewino". Obecni na dożynkach mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac na placu. Wielu deklaruje pomoc czy to w formie pracy czy też finansową. Przez mieszkańców dożynki te nazwano jako pierwsze, a skoro pierwsze to muszą być i następne. Może nie dożynki, ale w przyszłym roku na pewno odbędzie się w tym miejscu festyn wiejski.
     Teraz powinienem wymienić sponsorów i osoby które przyczyniły się do tego że w takim okazałym kształcie ta impreza się odbyła. I tutaj mam kłopot, ponieważ łatwiej przyszło by mi wymienić tych którzy nic nie robili niż tych którzy pomagali i pracowali na to by ta impreza się odbyła. Jestem zbudowany postawą mieszkańców - nie było osoby która by odmówiła. Każdy pomagał jak mógł. Jeden dał kwiaty drugi kilka koszy dorodnych jabłek jeszcze inny przyniósł kilka blach ciasta. Mogliśmy degustować przepyszny swojski chleb z tradycyjnym smalcem. Innemu łatwiej przyszło wspomóc nas "stówką". A jeszcze inni dawali z siebie wszystko bo czują się gospodarzami tej wsi i są dumni że mieszkają w Dobrzewinie i dla tej wsi są w stanie zrobić wiele. Zrobić to tak - by być dumnym ze swojej pracy. Nie można zakończyć artykułu bez wspomnienia o Wójcie. Dziękujemy za udział podczas Mszy Świętej i za odwiedzenie naszych dożynek w Dobrzewinie. Wójt znajduje czas dla wszystkich.
                                           Sołtys Dobrzewina Eugeniusz Walkusz
P.S. Poniżej można obejrzeć zdjęcia z naszych dożynek.

Zebranie wiejskie we wtorek 6 września o 19:00


W dniu 6 września o godzinie 19 tej odbędzie się w szkole w Karczemkach zebranie wiejskie zwołane przez Wójta Gminy Szemud w sprawie rozdysponowania środków Funduszu Sołeckiego. Jest to kwota 40248 zł do wydania w 2017 roku, która zostanie tradycyjnie (co najmniej) podwojona przez Radę Gminy jeśli Mieszkańcy zdecydują przeznaczyć w/w środki pieniężne na jeden wspólny cel.
Rada Sołecka rekomenduje przeznaczenie tych środków na nasz plac sołecki. Jest to tylko sugestia i jak zwykle o przeznaczeniu zadecydują (w głosowaniu jawnym) wszyscy Mieszkańcy Dobrzewina obecni na tym zebraniu.
Zapraszam serdecznie do uczestnictwa w zebraniu - nieobecni nie mają głosu!
                                           Sołtys Dobrzewina Eugeniusz Walkusz

Dożynki parafialne 11 września w Dobrzewinie!


W parafii Kielno corocznie odbywają się dożynki parafialne. W tym roku organizujemy je my - mieszkańcy Dobrzewina.
Uroczysta msza święta rozpocznie się w kościele parafialnym w Kielnie 11 września o godzinie 10:30. Po mszy świętej zamierzamy (bez względu na pogodę) spotkać się na placu wiejskim w Dobrzewinie. Tam w namiotach i przy wspólnym posiłku spędzimy miło czas. Organizatorzy liczą, że frekwencja dopisze! Namioty pomieszczą około 120 osób i dla tylu osób miejsca i posiłku na pewno nie zabraknie.
Największym wyzwaniem które stoi przed Organizatorami jest wieniec dożynkowy. Prawdziwych rolników w naszej wsi jest już niewielu a mimo to materiał na wieniec trzeba koniecznie pozyskać...
Zapraszam serdecznie wraz z Radą Sołectwa do uczestnictwa w obchodach naszego wspólnego święta!
                                           Sołtys Dobrzewina Eugeniusz Walkusz

Konkurs fotograficzny (z nagrodami) przedłużony do 15 czerwca!

 
Na prośbę tych mieszkańców, którzy późno się dowiedzieli, przedłużam o 2 tygodnie termin nadsyłania zdjęć na I Konkurs Fotograficzny Dobrzewina „Nasze piękne Dobrzewino".
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VI szkół podstawowych oraz klas I-III szkół gimnazjalnych.
Regulamin jest dostępny W TYM MIEJSCU.
Zapraszam serdecznie do uczestnictwa.
                                           Sołtys Dobrzewina Eugeniusz Walkusz
Niedziela, Kwiecień 3, 2016, 11:48
W sobotę 2 kwietnia, przy bardzo ciepłej, słonecznej i wiosennej pogodzie, rozpoczęliśmy sprzątanie swojego świata. Zebraliśmy śmieci przy ulicy Strażackiej, Spacerowej, Wejherowskiej i Dębowej. Rano na placu wiejskim już od godziny 8:00. Pod przewodnictwem Romana Knoff i Stanisława Bryłowskiego, rozpoczęły się ziemne prace porządkowo-niwelacyjne. Przy pomocy ciężkiego sprzętu teren oczyszczono z darni, kamieni i innych odpadów które zalegały na tym polu. Wytyczono przy pomocy palików granicę działki (pow. działki to około 4000m2). Ciężki sprzęt w postaci ciągnika gąsienicowego, koparko ładowarki i czterech samochodów ciężarowych pracował około 7 godzin. Właściciele tego sprzętu zrobili to nieodpłatnie.
    Pragnę podziękować za ciężka i efektywną pracę: braciom Krawczykom (Adamowi i Markowi), wspomnianym Romanowi Knoff i Stanisławowi Bryłowskiemu a także Michałowi Flissikowskiemu, Frankowi Radomskiemu i jego synowi. Podziękować należy dostawcom pieczywa, kiełbasy i innych potrzebnych artykułów (to to był napiszę gdy się dowiem). Po prostu kiełbaska była dla każdego, kto nabrał apetytu tego dnia przy społecznym wysiłku. Kto sprzątał nie będę pisał, bo być może Ci co nie byli gdyby wiedzieli lub mogli też by przyszli.
    Odwiedził nas Wójt Gminy i był pod wrażeniem wykonanych prac. Życzył, aby z tej pracy były efekty. Planujemy się spotkać po raz kolejny za dwa cztery tygodnie. Stan na dziś jest taki, że teren jest już zniwelowany i będziemy mogli zasiać trawę na całym tym placu. Liczymy na pomoc rolników z odpowiednimi maszynami i na ludzi z grabelkami lub z łopatami. Pracy starczy dla każdego. Następny etap jaki mamy w planach to ogrodzenie tego terenu. Wpierw policzymy metry do ogrodzenia, zbadamy aktualne ceny.
   Do zobaczenia w sobotę 30 kwietnia. Od rana.
Pozdrawiam - Sołtys Eugeniusz Walkusz

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz